Tipy pro začátek

Rádi byste podnikali, ale máte obavy z toho, že Vás Vaše odbornost neuživí? Získat zákazníky není vůbec nijak snadné. Zaměstnance na plný úvazek si také nemůžete dovolit. Má to vůbec smysl jít do toho?
Co třeba vyzkoušet pár věcí, které Vám začátek podnikání mohou výrazně usnadnit?

Podnikání na zkoušku

Mnoho lidí to řeší tak, že si sice založí živnostenský list, ale živnost mají v podstatě jako vedlejší pracovní činnost. Mají v podstatě v této pozici dvě možnosti. Brát si takový rozsah zakázek, které zvládají při hlavním zaměstnání, nebo v případě, že se jim začne dařit a začnou si v tomto ohledu více důvěřovat, podnikání na OSVČ povýšit na hlavní pracovní činnost.

Co ještě můžete nabídnout?

Máte pocit, že někteří lidé dělají páté přes deváté a do všeho strkají nos? Nemusí to být nutně na škodu. Co ještě umíte? Co umí Vaši blízcí? Vaši přátelé? Co byste kromě své kvalifikace mohl nabídnout svým zákazníkům? Co třeba zprostředkovávat za zakázky? Pracujete například jako počítačový grafik, zákazník by měl poptávku na copywriting, kterým se zabývá Váš známý. Co třeba zprostředkovat službu za drobnou provizi? Známý to ocení a dost možná Vám to vrátí i s úroky, že příště zprostředkuje práci Vám. Spolupracujte s lidmi v příbuzných profesích.

Dohoda o provedené práci nebo činnosti

Mít zaměstnance je velká zodpovědnost a především závazek. Zaměstnance nebude zajímat, že Vám zákazník nezaplatil faktury a Vy nyní nemáte na výplatu. Než se úspěšně etablujete, nebojte se nabízet lidem místo hlavního pracovního poměru dohodu o provedené práci nebo činnosti. Mnoho lidí to uvítá, protože budou rádi, že si sami při zaměstnání přivydělají docela slušné peníze. Určitě můžete nabídnout práci třeba i lidem, kteří o práci jen tak nezavadí například z důvodu vyššího věku a kteří Vám budou za příležitost vděční.