K tomu, aby ve světě Internetu bylo vše srozumitelné a byla zachována jedinečnost a identita jednotlivých jeho částí, je zapotřebí DNS serverů. Jsou to v podstatě, zjednodušeně řečeno, takové překládací nástroje, které textové webové adresy překládají do číselného kódu.
DNS servery jsou po celém světě v provozu přibližně tři desítky let. Po celou tuto dobu jsou všechna doménová jména v provozu prakticky beze změn a z toho důvodu je třeba provést jistou údržbu. Ta je naplánována na přelom let 2018 a 2019. Týká se to pochopitelně celého světa, tedy i České republiky, jejímž správcem národní domény je sdružení CZ.NIC.
Pro všechny provozovatele webových serverů to znamená přechod na nový typ standardu, který je naplánován právě na konec letošního roku. Do konce ledna 2019 tedy musí jmenný server odpovídat reflexi s rozšířením nikoli DNS, ale nového EDNS. Tento krok není ovšem pro řadu odborníků ničím novým, je naplánován již delší dobu. S tím také počítají výrobci software DNS a po tomto datu skončí podpora všech serverů, které dosud porušují standardizovaný RFC 2681 a novější RFC 6891.
V souvislosti s touto plánovanou změnou je také možné ověřit, zda je určitý konkrétní webový prostor na nový standard přichystán. Vlastníci domén je tedy mohou bezplatně zkontrolovat ve webovém formuláři pro ověřování standardů EDNS.
Výročí připojení k Internetu
Současný online svět si jen stěží dokážeme bez Internetu představit. Běžně komunikujeme prostřednictvím e-mailu, používáme Internet v chytrém telefonu, pročítáme zpravodajské weby, nakupujeme v e-shopech, sdílíme své názory, nejsme zkrátka jen odkázáni na dopravní prostředky a osobní setkání, nebo na listovní zásilky. Přesto tomu nebylo tak vždy a v loňském roce jsme oslavili pomyslných 25 let, kdy je k celosvětové síti připojena i Česká republika. Bylo to přesně 13. února 1992 a v té době ještě existovalo Československo jako samostatná republika, přesněji Československá federativní republika (ČSFR).