Čokoláda

Čokoláda je hořká potravina z kakaového másla a sušiny. Slovo je původně aztécké a znamená „hořký nápoj“. Byla vyráběna Mayi a Aztéky dávno před tím, než přišli do Ameriky první Evropané.

Vyrábí se z pražených kakaových bobů. Z těch se získá kakaové máslo a kakao. Z másla a sušiny se vytvoří hmota. Ta se poté na takzvané „válcovací stolici“ roztírá, aby se zjemnila. Poté se do ní přidají ostatní přísady – cukr, emulgátory a aromata. Vše se pořádně promíchá, smísí a prošlehá. Tím se čokoláda provzdušní a získá svou jednolitost. Vše probíhá za vysokých teplot a po mnoho hodin. Poté se kvůli správné struktuře temperuje při teplotě zhruba třicet stupňů Celsia. Dále se naplní do forem a vychladí.

Čokoláda obsahuje hodně tuků a běžně také cukru, který nám do ní výrobci cpou horem dolem. Obsahuje také ale draslík, vápník, fosfor, hořčík a sodík. Také obsahují trochu železa a jiné, další užitečné prvky.
Dělí se na:
·         Hořkou
·         Mléčnou
·         Bílou

Obecně platí, že čím více obsahuje čokoláda kakaového másla, tím je kvalitnější. Minimální obsah kakaového másla činí 35% pro hořkou, 25% pro mléčnou a pouhých 15% pro bílou čokoládu. Mléčná a bílá čokoláda navíc obsahují mléčný tuk. Také však obsahují zpravidla mnohem více cukru. Do čokolády lze přidat i ořechy, ovoce, buráky či jiné přísady.
Čokoláda-nečokoláda je naopak směsí tuku rostlinného a kakaa.

Výrobci se hold rozhodli ušetřit a kvalitní kakaové máslo nahradili především palmovým tukem. Nechcete-li se příliš babrat ve složení, ale zároveň se nechcete nechat ošidit, postačí vám, když si výrobek otočíte a první tučné slovo (či slova) ve složení bude čokoláda. Hořká, mléčná, nebo bílá – to je jedno, ale hlavně je to čokoláda. Pokud tam však bude něco na způsob „kakaová pochoutka“ můžete si o nějaké čokoládě leda nechat zdát – právě jste našli kakaovou příchuť margarínu.