Budiž světlo aneb proč volit kompaktní zářivky?


Navržení výrobku bylo z důvodu nahrazení těch běžných neboli klasických. K dostání jsou v mnoha tvarech. Některé jsou i kopií klasické žárovky či mají tvar svítidla apod. Rovněž mohou být vybaveny i reflektorem. Často se však lze shledat s označením coby úsporná zářivka. Nutno podotknout, že tento název však není z odborného hlediska správný.

trubice

Nahlédnutí do historie

Zcela první kompaktní zářivky spatřily světlo světa v roce 1980. Od té doby mají vzrůstající intenzitu v rámci využití, tím tak zcela adekvátně vytlačují klasické žárovky. Svízelnou záležitostí však může být montáž do některých typů starších svítidel. V dnešní době se z tohoto důvodu vyrábí již svítidla uzpůsobená pro snadné použití tohoto typu zářivek. Však i v roce 2009 bylo přijato Evropskou komisí doporučení ohledně úpravy světelných zdrojů, tj. z klasických neúsporných na úspornější varianty. Pozitivní je, že se neustále zvyšuje výroba, tím i zároveň klesá pořizovací cena.

Výhody aneb nejen úspora je podstatným atributem

Jedná se o druh, který je opatřen peticí, jako je tomu u klasické žárovky. Avšak oproti těm běžným mají trochu větší rozměr. Pozitivní je mnohem delší životnost. Dále je výrobci uváděno, že se jedná přibližně až o 80% nižší spotřebu energie oproti běžnému světelnému zdroji. Pozitivní je, že lze vybírat kompaktní zářivky z široké nabídky sortimentu.

trubička

Mýty a pověry

Není známo, ani nikterak vědecky podloženo, že by se mohlo jednat o variantu mající negativní zdravotní aspekt. Důležité je, předem se přesvědčit o barevném podání světla. Je sice pravdou, že náběh na úplný výkon je o něco delší, avšak u právě kvalitního výrobku tento interval nepřesahuje jednu minutu. Stejně tak je nepravdivé tvrzení, že časté použití v rámci zapínání a vypínání může mít negativní dopad na kvalitu a životnost. Není tomu tak. Nikterak nedochází ke snížení životnosti.